Magyarország az Unió legcsóróbb és legkorruptabb országa
Amely országnak egyik csúcsminisztere éppen most került fel az amerikai szankciós listára, mint ezt a lopást facilitáló, köztörvényes bűnöző.
Az MNB tagadja, hogy az általa létrehozott alapítványok állampapír-vásárlásain keresztül bújtatott monetáris finanszírozást végezne, annál is inkább, mert az alapítványok befektetési döntéseire nincsenek hatással – közölte a jegybank, miután az mfor.hu megírta, egyes ilyen alapítványok mekkora állampapír-állománnyal rendelkeznek.
Az MNB nem folytat bújtatott monetáris finanszírozást az alapítványain keresztül – szögezte le a jegybank az MTI megkeresésére hétfőn. A Magyar Nemzeti Bank mindenkor betartja a jegybanktörvénybe foglalt monetáris finanszírozás tilalmát, amely szerint a jegybank nem nyújthat folyószámlahitelt vagy bármely más hitelt a közszektor számára – közölte a jegybank.
Az MTI azt követően kérdezte az MNB-t, hogy az mfor.hu portál azt írta, az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) múlt héten kiadott lakossági állampapír-állományról szóló közleményéből kiderült, hogy a Bónusz Magyar Állampapírok állománya 38,2 milliárd forinttal emelkedett, és a „növekedés nagyobbrészt az egyéb szervezetek vásárlásainak volt köszönhető”. Az mfor szerint a Magyar Nemzeti Bank alapítványai a titokzatos vevők között vannak.
A portál szerint hozzáférhető 2014-es beszámolók alapján a Pallas Athéné Animae, a Pallas Athéné Concordiae és a Pallas Athéné Domus Scientiae összesen 57,15 milliárd forint értékben rendelkeznek BMÁK-kal, ami az internetes lap becslései szerint a tavaly év végi 372 milliárdosra kalkulált állomány 15 százalékát tette ki.
A jegybank az MTI-nek adott válaszában közölte: az MNB-nek mint alapítónak az alapítói vagyon rendelkezésre bocsátását követően teljes körűen megszűnnek a juttatott vagyonnal kapcsolatos jogosultságai. Az alapítványok az alapítótól függetlenül működő és gazdálkodó szervezetek, így az alapítónak nincsen és nem is lehet ráhatása az alapítvány működésére, gazdálkodására, – ideértve természetesen – az alapítványok által eszközölt befektetéseket is.
Mivel a cikkben szereplő alapítványok befektetési döntéseiket az MNB-től függetlenül hozzák meg, így az esetleges állampapír-vásárlásaik esetén eleve kizárt a monetáris finanszírozás tilalmának megszegése – szögezi le a jegybank az MTI-nek adott válaszában.